Zde se dozvíte mnohé nejen z elektrotechniky, ale i z dějin a současnosti letecké techniky i dějin světa, též rady a triky, jak pořídit dobré fotografie.
Pozor, vyhledávač pracuje především na soubory uložené mezi lety 2008 a 2012, nové soubory nahrané od 1.1. do 1.7. 2013 z 99,5% nesnímá!!!, novější soubory nejsou problém.
Většina z vás si nejspíš říká, co blázním, na internetu je spousta článků a vlastně na tom nic není, prostě si stáhnu ISO, vypálím jej, spustím z toho počítač, proklikám průvodce a je to, tak co je na tom?
V tomto článku chci ukázat jak jednoduše si tu instalaci vyladit dle svého, takže si ukážeme, jak si udělat instalační USB, instalační DVD, jak si udělat instalaci po domácí či firemní síti bez nutnosti serverového OS a jak tuto "síťovou instalaci" dostat na jednu USB jednotku pro Offline provoz. Jak se do instalacce přidávají aktualizace, ovladače, jazykové balíčky a aplikace.
Sice budeme mluvit o Windows 10, ale až na pár vyjímek, jdou postupy aplikovat na libovolnou verzi Windows pro PC (platforma x64 a x86). Pokud chcete vědět, co a jak, čtěte dále.

Úprava instalace Windows 10

Ač dnes budeme mluvit o různých typech instalace Windows, tak všechny mají něco málo společného. Budeme potřebovat originální instalační disk Windows, který v případě Windows 10 stáhneme přímo ze stránek Microsoftu vždy aktuální. Dále pak budeme pro určité typy instalací potřebovat nějaké nástroje, balíček nástrojů jsem pro Vás publikoval ke stažení na Uložto. Balíček obsahuje nástroje pro práci s Windows 10, pro práci se staršími systémy doporučuji, abyste si našli vždy příslušné ADK, které je na Microsoftu ke stažení zdarma a pokud z nějakého důvodu nemáte rádi Rufus (součástí balíčku Win10CostumInstall.zip, na který je výše uveden odkaz na Uložto), tak si stáhněte Windows USB DVD Download tool. Pokud nechcete balíček stahovat, tak nemusíte, protože v každé části je řečeno, co bude potřeba a můžete si nástroje stáhnout přímo od Microsoftu a případně jiných vendorů.
 
Jen pro pořádek si ještě před začátkem tvorby prozradíme, jaký typ instalace je vhodný pro určité prostředí. Zcela nejuniverzálnější je tvorba ISO souboru, protože ISO soubor může sloužit k instalaci virtuálních i fyzických strojů, to jak v podobě USB klíčenky, disku DVD nebo s využitím Microsoft Deployment Toolkitu po síti. V rámci Windows 10 má ohromné kouzlo také instalační USB, protože se nejlépe hodí pro aktualizaci média na novu verzi Windows 10, v případě posledních Windows 10 (od verze 1709) stačí zaměňovat pouze install.esd soubor za aktuálnější verzi. Instalace po síti je vhodná pro paralelní instalaci více virtuálních strojů studenty informatiky z výukových důvodů, ale její hlavní uplatnění je ve firmách a školách. Nástroje, jako je zde popsaný MDT, zvládnou obsloužit sektor školství, malé a střední podniky, na velké korporace ale již nestačí, tam se používají System Centery a WDS.
 
Všechny dále popisované kroky mají za cíl minimalizovat úkony po instalační konfigurace, a především minimalizovat vliv Windows Update na dokončování zprovoznění PC tím, že aktualizace budou obsaženy již v instalaci. Zlatým hřebem je v tomto směru (i pro domácího uživatele) MDT, které může použít pro tvorbu instalačního média, které zvládne v instalaci Windows i nainstalovat aplikace, aktualizace, „odklikat“ úvodní dialogy prvního přihlášení, založit uživatele a aplikovat pro něj některá nastavení a v kombinaci s NTLite dokáže vlastně do instalace Windows obsáhnout prakticky celé nastavení OS, takže po dokončení přijdete, k již prakticky hotovému PC. Co jsem se snažil v posledních větách říct je, že upravená instalace Windows nám dokáže ušetřit hodně práce a času, který musíte jinak instalaci PC věnovat.
Nyní již přejděme k věci, tedy pojďme začít tím nejjednodušším, to je přípravou instalačního USB.

Tvorba instalačního USB

Zde za nás hodně práce (té vlastně nejtěžší) odvede Microsoft Media Creation Tool, v případě starších systémů nástroj Rufus či Windows USB DVD Download tool. Před začátkem vlastního návodu ukáži, jak má být nastaven Rufus (v případě Windows USB DVD Download tool se stačí držet průvodce ve vlastním programu), abyste si mohli vytvořit instalační USB jednotku, kterou budeme dále editovat.

Co budeme potřebovat?

 • Prázdný USB disk o minimální kapacitě 8 GB, lépe 16 GB
 • Cca 20 GB volného prostoru na disku v PC
 • Microsoft Media Creation Tool, nebo instalační ISO a Rufus
 • Oprávnění správce na PC s Windows 7 a novějším
 • < > nebo jiný program pro práci s archivyDoporučuji skript odebraniapps.ps1 z mnou připraveného balíčku Win10CostumInstall.zip, který máte na Uložto

Nastavení nástroje Rufus pro starší OS

Nastavená Rufus si ukážeme na příkladu tvorby install USB disku pro Windows Server 2016.

V našem příkladě jednotka KINGSTON (F:) [32 GB] je cílovým USB diskem o kapacitě 32 GB, který bude naformátován a přeměněn v instalační disk. Pomocí tlačítka VYBRAT jsme si v PC našli instalační ISO s operačním systémem, v příkladu je to cs_windows_server_2016_x64…
Oddíl a typ cílového systému nastavíme na MBR, čímž umožníme použití instalačního USB jak na PC s BIOS, tak na PC s UFI. Pokud zvolíte Oddíl a typ cílového systému na GPT, tak bude možné z USB spustit jen PC s UFI. Jméno jednotky si zvolte dle svého, doporučuji, aby název obsahoval jméno Windows, které chcete instalovat. Celou akci spustíte kliknutím na tlačítko START a počkáte, nežli se vše dokončí.

Stažení Windows 10

Nyní si popíšeme, jak si základní USB jednotku připravit pomocí stahovacího nástroje Windows 10, který se jmenuje Media Creation Tool. Tento nástroj získáme kliknutím na tlačítko stáhnout nástroj na stránce pro stažení Windows 10. Po stažení postupujte dle následujících kroků.
 1. Spustíme stažený nástroj jako správce (klikneme na něj pravým tlačítkem myši a zvolíme spustit jako správce), nástroj je česky, ukázky jsou z anglické verze.
 2. Odsouhlasíme licenční ujednání
 3. Zvolíme vytvořit instalační médium pro jiný PC
 4. Zvolíme jazyk architekturu, edice je dostupná jen jedna a to Windows 10, pod ní se ukrývá multiediční instalační soubor (edice Home, Pro a Education a jejich N verze).
 5. Zvolíme jako typ instalačního média USB flash disk a z nabídky disků zvolíme námi připravený USB disk
   
 6. Po stažení nástroj dle pokynů dokončíme a necháme jej, aby uklidil dočasné soubory, které si vytvořil
V tuto chvíli máme standardní USB instalační médium, které budeme dále upravovat.

Co dále stáhnout?

Na disku C: si vytvořte složku Win10 a v ní podsložku DriversWim a podsložku UpdateWim, obě budeme potřebovat pro další práci. Nyní je potřeba zvážit, zda námi vytvářené médium bude sloužit jen pro konkrétní řadu PC, či nikoliv. Pokud ano, tak si najděte od daný model PC ovladače u výrobce a stáhněte si je, následně si pomocí 7zip si rozbalte jednotlivé EXE soubory do složky a nalezněte v nich všechny soubory formátu inf (do vyhledávání v průzkumníku Windows zadejte, po otevření složky s ovladačem, *.inf) a přesuňte je do složky C:\Win10\DriversWim.
V Internet Exploreru si otevřete web Windows update: https://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=cumulative%20update a stáhněte pro příslušnou verzi Windows Comulative Update za poslední 3 měsíce do adresáře C:\Win10\UpdateWim.
Pokud chcete do instalace zahrnout i aplikace, je to možné, pokud je aplikace k dispozici jako instalátor ve formátu msi (tento krok doporučuji po zvážení správcům sítě). Dané instalační balíčky si rovněž stáhněte do složky C:\Win10\UpdateWim.
Nyní máme vše připraveno a můžeme se pustit do úpravy instalačního souboru Windows.

Úprava instalačního média

Nyní začneme vlastní práci s instalačním médiem, takže si musíme nejdříve vytvořit zálohu originálu instalačního média. Zálohu vytvoříme tak, že si v průzkumníku Windows otevřeme námi vytvořený USB disk a nalezneme na něm složku sources, tu otevřeme a nalezeme v ní soubor install.esd, tento soubor zkopírujeme do PC (např. do složky Stažené soubory). Pokud jste jako architekturu při stahování zvolily oba, musíte zkopírovat do dvou různých adresářů soubory install.esd jak z x64/sources, tak z x86/sources. V případě starší verzi Windows soubor install.esd nenaleznete, na místo něj vyhledejte ve složce sources soubor install.wim, který zkopírujte do PC.

Po dokončení kopírování souboru do PC si otevřete start a zadejte PowerShell, pokud pracujete na Windows 7, tak je potřeba psát do vyhledávacího okna. Ve výsledcích hledání klikněte na Windows PowerShell pravým tlačítkem myši a zvolte spustit jako správce. Dále budu postup spát opět v číslovaných krocích.
 1. Pomocí průzkumníku si vytvoříme složku: Mounted_image na disku C:
 2. Zjistíme si, které edice a na jakém indexu jsou obsaženy v instalačním souboru. Zadejte proto do PowerShellu příkaz Dism /Get-ImageInfo /ImageFile:"<cesta>\install.esd",
  pro Windows 10, pro starší verze Windows Dism /Get-ImageInfo /ImageFile:"<cesta>\install.wim". Např.: Dism /Get-ImageInfo /ImageFile:"E:\x64\sources\install.esd"

  Běžné řazení edic pro verze 1803 a 1809 je v české lokalizaci od indexu 1 následující: Home, HomeN, Education, EducationN, Pro, ProN.
 3. Při práci s Windows 10 je potřeba převést formát instalačního obrazu do starší podoby, abychom jej mohli upravit. Dosáhneme toho PowerShellovým příkazem: Dism /export-image /SourceImageFile:<cesta>\install.esd /SourceIndex:<číslo indexu edice> /DestinationImageFile:C:\Win10\install.wim /Compress:max /CheckIntegrity např. pro edicci Pro: Dism /export-image /SourceImageFile: E:\x64\sources\install.esd /SourceIndex:1 /DestinationImageFile:C:\Win10\install.wim /Compress:max /CheckIntegrity
 4. Pro práci s Windows 10 si pro úpravu načteme instalační obraz příkazem PowerShellu: Mount-WindowsImage -ImagePath C:\Win10\install.wim -Index 1 -Path "C:\Mounted_image"
 5. Pro práci se staršími systémy načteme instalační obraz pro úpravy příkazem PowerShellu: Mount-WindowsImage -ImagePath <cesta>\install.wim -Index <číslo indexu> -Path C:\Mounted_image", např.: Mount-WindowsImage -ImagePath E:\sources\install.wim -Index 1 -Path "C:\Mounted_image"
 6. Pro odebrání většiny předinstalovaných universálních aplikací (aplikace z MS Store) ve Windows 10 zadejte příkaz: Get-AppxProvisionedPackage -Path C:\Mounted_Image | where-object {$_.packagename –notlike “*store*”}| Remove-AppxProvisionedPackage Pokud chceme zachovat konkrétní aplikaci, zkopírujeme oblast mezi dvěma svislítky (|whre-object…|) a vložíme ji před Remove-AppxProvisionedPackage. Následně v uvozovkách změníme mezi hvězdičkami slovo store za název aplikace, kterou chceme zachovat. Od verze 1803 se některé aplikace stahují až dodatečně a ty takto odebrat nelze, jejich odebrání za cenu možného poškození Store umožňuje NTLite.
 7. Pokud chceme přidat všechny ovladače z připravené složky, použijeme následující příkaz: Dism /Image:C:\ Mounted_image /Add-Driver /Driver:C:\DriversWim /Recurse
 8. Instalace aktualizací je malinko těžší, musíme zadat příkaz: Dism /Add-Package /Image:"C:\Mounted_Image" /PackagePath="C:\UpdateWim\<název_souboru>.msu" /PackagePath="C:\UpdateWim\<název_souboru>.msu" /PackagePath="C:\UpdateWim\<název_souboru>.msu" atd. pro každou aktualizaci, kterou máme ve složce UpdateWim připravenou (mělo by jich být cca 3 až 6). Např: Dism /Add-Package /Image:"C:\Mounted_Image" /PackagePath="C:\UpdateWim\kb4458469.msu" /PackagePath="C:\UpdateWim\kb4462933.msu" /PackagePath="C:\UpdateWim\kb4471324.msu"
 9. Příkaz z kroku 8 můžeme aplikovat po dokončení instalace aktualizací i na msi balíčky (doporučuji vyhledat MS dokumentaci)
 10. Úspěšnost instalací aktualizací zjistíme příkazem: Dism /Get-Packages /image:C:\Mounted_Image
 11. Nyní nastal čas instalační obraz uložit, to provedeme příkazem Dismount-WindowsImage -Path c:\Mounted_Image -Save
 12. Pokud pracujeme s Windows 10, tak potřebujeme ještě převést instalační soubor formátu wim na instalační soubor formátu esd, to provedeme příkazem dism /export-image /SourceImageFile:C:Win10\install.wim /SourceIndex:1 /DestinationImageFile:C:Win10\install.esd /Compress:recovery /CheckIntegrity
 13. U Windows 10 po dokončení konverze vyjmeme soubor install.esd ze složky C:\Win10 a vložíme jej do složky sources na USB disku. Budeme dotázáni, zda chceme nahradit existující soubor, zvolíme ANO
Pokud jsme při stahování zvolili jako architekturu oba, tak si pomocí 7zip zazipujeme soubor install.esd ve složce C:\Win10 a smažeme ve složce C:\Win10 soubor install.wim. Následně opakujeme kroky 3 až 13 se souborem druhé architektury a nesmíme zapomenout stáhnout aktualizace a případně msi balíčky pro druhou architekturu.
Nyní máme hotový instalační USB disk, stačí spustit PC, který chceme instalovat z USB jednotky a postupovat dle průvodce instalačního programu Windows.

Tvorba ISO obrazu instalačního média Windows

V této části si popíšeme, jak si stáhnout a upravit ISO Windows 10. Postup i možné úpravy jsou velmi podobné práci s USB jednotkou, kterou jsme si popsali v předešlé kapitole, takže se budeme na předchozí kapitolu odkazovat (hlavně popis příkazů nalezneme v předešlé kapitole). ISO soubor je vhodný pro instalaci virtuálních strojů, což je dle mého názoru ideální způsob, jak si testovat svou instalaci a vyladit si ji dle svého. Dále je možné ISO soubor vypálit na DVD, nebo z něj pomocí Rufus (Nebo Windows USB DVD Download Tool) vytvořit instalační USB, jde tedy asi o nejuniverzálnější médium pro offline nasazení Windows.
Tato část se bude skládat ze dvou postupů, jak dosáhnout kýženého výsledku, tedy upraveného ISO souboru. Pokud chcete pracovat s multiediční instalací, tak přejděte rovnou k Alternativnímu postupu, který využívá volnou verzi programu NTLite.

Co budeme potřebovat?

 • ISO obraz staršího systému Windows, nebo pro úpravu Windows 10 Media Creation tool
 • 7zip – pokud pracujeme na Windows 7
 • Nástroj NT Lite

Stažení Windows 10

Protože je stejný bod až na pár drobných rozdílů popsán v předchozí kapitole, bude zde jen umístěn postup formou výstřižků z anglické verze. Pro další informace se prosím podívejte do předešlé kapitoly.

Co dále stáhnout?

Na disku C: si vytvořte složku Win10 a v ní podsložku DriversWim a podsložku UpdateWim, obě budeme potřebovat pro další práci. Nyní je potřeba zvážit, zda námi vytvářené médium bude sloužit jen pro konkrétní řadu PC, či nikoliv. Pokud ano, tak si najděte od daný model PC ovladače u výrobce a stáhněte si je, následně si pomocí 7zip si rozbalte jednotlivé EXE soubory do složky a nalezněte v nich všechny soubory formátu inf (do vyhledávání v průzkumníku Windows zadejte, po otevření složky s ovladačem, *.inf) a přesuňte je do složky C:\Win10\DriversWim.
V internet Exploreru si otevřete web Windows update: https://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=cumulative%20update a stáhněte pro příslušnou verzi Windows Comulative Update za poslední 3 měsíce do adresáře C:\Win10\UpdateWim.
Pokud chcete do instalace zahrnout i aplikace, je to možné, pokud je aplikace k dispozici jako instalátor ve formátu msi (tento krok doporučuji po zvážení správcům sítě). Dané instalační balíčky si rovněž stáhněte do složky C:\Win10\UpdateWim.
Nyní máme vše připraveno a můžeme se pustit do úpravy instalačního souboru Windows.

Úprava instalačního média

Dvojklikem v průzkumníku otevřeme stažené ISO (ve Windows 7 otevřeme ISO pomocí 7zip) a jeho obsah zkopírujeme do složky C:\Win10. Po dokončení kopírování souboru do PC si otevřete start a zadejte PowerShell, pokud pracujete na Windows 7, tak je potřeba psát do vyhledávacího okna. Ve výsledcích hledání klikněte na Windows PowerShell pravým tlačítkem myši a zvolte spustit jako správce. Nyní klikneme pravým tlačítkem myši v průzkumníku na připojené ISO a zvolíme Vysunout. Dále budu postup spát opět v číslovaných krocích.
 1. Vytvoříme si složku: Mounted_image na disku C:
 2. Zadejte příkaz Dism /Get-ImageInfo /ImageFile:"<cesta>\install.esd",
  pro Windows 10, pro starší verze Windows Dism /Get-ImageInfo /ImageFile:"<cesta>\install.wim". Např.: Dism /Get-ImageInfo /ImageFile:"E:\x64\sources\install.esd"

  Běžné řazení edic pro verze 1803 a 1809 je v české edici od indexu 1 následující: Home, HomeN, Education, EducationN, Pro, ProN.
 3. Při práci s Windows 10 do PowerShellu zadejte příkaz: Dism /export-image /SourceImageFile:<cesta>\install.esd /SourceIndex:<číslo indexu edice> /DestinationImageFile:C:\Win10\install.wim /Compress:max /CheckIntegrity např. pro edicci Pro: Dism /export-image /SourceImageFile: E:\x64\sources\install.esd /SourceIndex:5 /DestinationImageFile:C:\Win10\install.wim /Compress:max /CheckIntegrity
 4. Pro práci s Windows 10 zadejte do PowerShellu příkaz: Mount-WindowsImage -ImagePath C:\Win10\install.wim -Index 1 -Path "C:\Mounted_image"
 5. Pro práci se staršími systémy zadejte do PowerShellu příkaz: Mount-WindowsImage -ImagePath <cesta>\install.wim -Index <číslo indexu> -Path C:\Mounted_image", např.: Mount-WindowsImage -ImagePath E:\sources\install.wim -Index 1 -Path "C:\Mounted_image"
 6. Pro odebrání většiny předinstalovaných universálních aplikací (aplikace z MS Store) ve Windows 10 zadejte příkaz: Get-AppxProvisionedPackage -Path C:\Mounted_Image | where-object {$_.packagename –notlike “*store*”}| Remove-AppxProvisionedPackage
 7. Pokud chceme přidat všechny ovladače z připravené složky, použijeme následující příkaz: Dism /Image:C:\ Mounted_image /Add-Driver /Driver:C:\DriversWim /Recurse
 8. Instalace aktualizací je malinko těžší, musíme zadat příkaz: Dism /Add-Package /Image:"C:\Mounted_Image" /PackagePath="C:\UpdateWim\<název_souboru>.msu" /PackagePath="C:\UpdateWim\<název_souboru>.msu" /PackagePath="C:\UpdateWim\<název_souboru>.msu" atd. pro každou aktualizaci, kterou máme ve složce UpdateWim připravenou (mělo by jich být cca 3 až 6). Např: Dism /Add-Package /Image:"C:\Mounted_Image" /PackagePath="C:\UpdateWim\kb4458469.msu" /PackagePath="C:\UpdateWim\kb4462933.msu" /PackagePath="C:\UpdateWim\kb4471324.msu"
 9. Příkaz z kroku 8 můžeme aplikovat po dokončení instalace aktualizací i na msi balíčky
 10. Úspěšnost instalací aktualizací zjistíme příkazem: Dism /Get-Packages /image:C:\Mounted_Image
 11. Nyní nastal čas instalační obraz uložit, to provedeme příkazem Dismount-WindowsImage -Path c:\Mounted_Image -Save
 12. Pokud pracujeme s Windows 10, tak potřebujeme ještě převést instalační soubor formátu wim na instalační soubor formátu esd, to provedeme příkazem dism /export-image /SourceImageFile:C:Win10\install.wim /SourceIndex:1 /DestinationImageFile:C:Win10\install.esd /Compress:recovery /CheckIntegrity
Po dokončení vyjmeme ze složky soubor install.wim a vložíme jej do jiné složky jako zálohu. Nyní ze složky s instalací Windows 10 uděláme opět soubor formátu ISO pomocí nástroje NTLite. Pro znovu vytvoření ISO souboru použijeme následující postup:
 1. Spustíme nástroj NTLite jako správce
   
 2. Klikneme na obraz a zvolíme vytvořit ISO
   
 3. Zadáme adresář a název souboru
   
 4. Zadáme popisek souboru
   
Výsledkem je ISO soubor s instalací Widnows.

Alternativní postup úpravy média pomocí NTLite

Tato editace je vhodná především pro multiediční instalační obrazy a také pro uživatele, kterým se nechce pracovat s PowerShell. Rovněž se tato utilita hodí pro úpravu instalací, které mají v sobě obraz jak pro x64 i x86 architekturu. Nejprve si založíme novou složku v adresáři C:\Win10 s názvem Obraz, poté do adresáře C:\Win10\Obraz zkopírujeme obsah ISO souboru obdobně jako tomu bylo v minulé kapitole. Po dokončení si spustíme NTLite jako Správce a zvolíme Přidat => Složka s obrazem.

A v procházení vybereme adresář C:\Win10\Obraz.

Klikneme na položku Operační systémy a na kartě Obraz zvolíme konvertovat na WIM (standartní editovatelný).

Potvrdíme nahrazení zdrojového obrazu a vyčkáme na dokončení, vlastní převod multiedičního instalačního obrazu je přeci jen časově malinko náročný, s SSD diskem, intetl i7 a 16 GB DDR3 RAM převod trvá okolo 20 minut, jde tedy o časově náročnější proces.
Po dokončení kliknutím zvolíme edici, kterou chceme upravit a na kartě Obraz volbu načíst.

Po načtení začneme s vlastní úpravou obrazu.

Začneme položkou odstranit, doporučuji nastavení dle následujících tří obrazů.V položce funkcí si nastavte funkce systému Windows jako jsou .NET, Hyper-V, Subsystém pro Linux apod.

V nastavení si můžeme nastavit Windows Update, Internet Explorer, Explorer a další.

Konfigurovat je možno mimo jiné služby a registry. Co si ukážeme, je instalace aktualizací, kterou nalezneme v sekci integrovat => Aktualizace.

Klikneme na přidat => Latest online update


Zvolte Enqueue

Zde máte pouze poslední aktualizace, pro minimalizace aktualizací po instalaci doporučuji i zde ručně stáhnout balíčky z webu Windows Update Catalog do složky a integrovat aktualizace v podobě balíčků ze složky (viz tvorba instalačního USB).
Nyní nastal čas na ovladače, pokud je k instalace učena pro konkrétní model PC (především je vhodné pro aplikaci v homogenním firemním prostředí).

V pravé části je vidět seznam HW PC na kterém pracujete a zda chybí ovladač určitého kusu HW v instalačním obrazu. Rozevřením možnosti Přidat můžeme využít možnosti přidání ovladačů jednotlivě, nebo celé složky s ovladači.

Následující dvojice karet je určena výhradně pro správce sítí, nebo pro studenty informatiky, zde se totiž vytváří odpovědní soubor pro bezobslužnou instalaci vytvářeného obrazu.

Nyní již máme položku provést, která nám umožní automatizovaně dokončit úpravu obrazu.

Zde se pozastavíme, výchozí možnost je uložit obraz, tu zvolíme (pokud nechceme udělat jednoediční instalační soubor, pokud by tomu bylo tak, zvolíme možnost Uložit obraz a odstranit ostatní edice).
Jako další zvolíme formát obrazu „Vysoká komprese, pouze pro čtení (ESD)“ a zaškrtneme „Vytvořit ISO“, v průvodci zvolíme cílovou složku a název souboru, následně popisek ISO souboru. ISO soubor nesmí být uložen ve stejné složce, jako je instalační obraz z něhož je tvořen.

Rozevřeme možnost Fronta úkonů s obrazem…

Postupně otevřeme všechny body a ve všech zaškrtneme všechny edice Windows, nesaháme na soubory označené jako boot.wim! Ještě se musíme vyvarovat jedné věci, pokud jsme povolovali funkci, která není dostupná v Home Edici, musíme nastavení aplikovat pouze na edice Pro a Education, edici Home musíme upravit samostatně, zde je na místě uložení obrazu bez tvorby výsledného ISO souboru!