Zde se dozvíte mnohé nejen z elektrotechniky, ale i z dějin a současnosti letecké techniky i dějin světa, též rady a triky, jak pořídit dobré fotografie.
Pozor, vyhledávač pracuje především na soubory uložené mezi lety 2008 a 2012, nové soubory nahrané od 1.1. do 1.7. 2013 z 99,5% nesnímá!!!, novější soubory nejsou problém.
Každý správce se setká s tím, že se mu dostane do ruky zařízení, které má jinou edici Windows, nežli zbytek sítě. Typicky ve školách to pak mohou být interaktivní displeje Prowise, které mají z výroby edici Enterprise, nicméně škola má edice Pro či Education, přesně v souladu s licencováním Windows pro školy.
Jak potom ale stáhnout instalační médium Windows pro Enterorise edici? Máme na výběr, buď užijeme Microsoft Evolution center a stáhneme instalaci Enterprise Evolution, která je na 90 dní. Příkazovou řádkou pak převedeme dle nějakého návodu edici s užitím našeho klíče na plnohodnotnou verzi. Trochu složité ne?
Následující skript umožní pro stažení využít Microsoft Creation Tool, který nejspíš již máte, protože jeho prostřednictvím se stahují běžné edice jako Home, Pro nebo Education.
V detailu je odkaz na stažení skriptu a jeho zdrojový kód.
V tomto příspěvku bych se s Vámi rád podělil o svůj PowerShell modul, který prostřednictvím nástroje DSM umožňuje vytvářet datové Archivy ve formátu ESD a rovněž již Existující ESD soubory extrahovat do složky.
Infomrace je schopen číst i o WIM souborech a vlastně nic nebrání vytvoření souboru ve formátu WIM místo ESD, rozbalení WIM pak sice zvládnuto je, ale stojí hodně času.
Pro stažení modulu a zobrazení jeho zdrojového kódu čtěte dále
Mám pro všechny kolegy správce ideální příkaz do příkazové řákdy, který nastaví na stanici všechna existující připojení jako doménová. Tento příkaz se může hodit především jako součást task sekvence v MDT nebo SCCM.
Tady je: powershell.exe $net = get-netconnectionprofile;Set-NetConnectionProfile -Name $net.Name -NetworkCategory DomainAuthenticated
 
Všichni známe situaci,
kdy přijde vlna několika aktualizací a systém se přestane chovat korektně. Oinstalovávat aktualizace po jedné je poměrně zdlouhavé a do aplikace bodu obnovy se nám nemusí chtít hned z několika důvodů. Pro všechny, kdo spustí alespoň nouzový režim na systému Windows 7, 8, 8.1, či 10 mám nalý trik, jak odvolat aktualizace za libovolně dlouho zpět. Budeme potřebovat PowerShell a spočíst si datum, do nějž chceme vrátit stav aktualizací v našem PC.
Jste připraveni? Čtěte dále :)
S radostí dávám k dispozici aktualizovanou verzi konfiguračního skriptu z článku Poinstalační úprava Windows 10 (https://elektrotechnika.vesele.info/rubriky/vyvoj-pocitacu/windows-10/poinstalacni-uprava-windows-10). Aktuální verze reaguje na změnu ve Windows 10, kdy např je integrováno odebírání Cortany, která je distribuovaná nově jako moderní aplikace, ale i tak v České lokalizaci bohužel nefunguje. Vlastní skript máte k dispozici po otevření článku.
Dnes si ukážeme, jak odebrat Cortanu z Windows 10 verze 2004 (jarní aktualizace 2020) a novější. V těchto systémech je Cortana v podobě předinstalované universální aplikace, která bohužel v češtině nefunguje. Pro postup čtěte celý článek.
GLVK klíče Windows slouží k provedení instalace z instalčního média, upgrade nebo upgrade edice Windows. uvedené klíče nedokáží aktivovat systém Windows vůči aktivačním serverům Microsoftu. Uvedené klíče je možné použít pro aktivaci PC v kombinaci se správnou konfigurací KMS na Windows serveru v doméně a užitím multilicenčních klíčů.
Pro upgrade edice je potřeba klíč typu MAR nebo multilicenční klíč. Pokud kupujeme klíč přímo od Microsoftu prostřednictvím Store nebo https://www.microsoft.com/cs-cz/store/b/windows máme vždy klíč s právem upgrade. Kupujeme-li klíč jinde, nemusíme vždy dostat klíč s právem upgrade z nižší edice, nebo starší verze Windows.

Pokud provádíme upgrade ze starší verze Windows, provedeme upgrade z instalačního média bez nutnosti zadávat klíč a následně naším klíčem aktivujeme až výsledný systém Windows. (online upgrade z https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10 někdy provede aktivaci bez nutnosti klíč pořizovat a vkládat do systému). Na aktivaci takového systému pak máme 30 dní obdobně jako u předešlých verzí Windows.

Pokud upgradujeme edici Windows (např. z Home na Pro) a není možné projít následující postup do bodu 6, kdy v bodě 5 místo klíče z postupu zadáme náš klíč (pokus skončí chybou neplatný klíč, nebo nějakou podobnou), tak to znamená, že nemáme klíč s právem upgrade. V tom případě, využijeme tzv. GVLK klíč, který odemkne v systému proces upgrade a ten jej provede, následně je ovšem nutné systém aktivovat pomocí platného klíče Pro zobrazení postupu a GLVK klíčů Windows 10 čteěte dále.
Dnes to bude o mnohokrát propíraném tématu, které pálí každého admina, ano mluvím o aktualizaci Windows 10. S ohledem na problémy způsobené aktualizacemi v listopadu 2019 toto téma nabírá na aktuálnosti i závažnosti. Na začátku si řekneme, jaké máme možnosti, pokud nepoužíváme WSUS, o kterém je k dispozici článek v rubrice o Windows serveru, pak se podíváme samozřejmě i na počítače ve Workgroup, tedy PC v domácnosti. Článek rozdělíme do dvou částí, první bude určena edicím Pro, Edu, Enterprise, Pro Workstation a druhá pak uživatelům edice Home (jmenuje se jen Windows 10).
Windows 10 od verze 1903 představily řadu novinek, jednou z těch „bezpečnostních“ je Sendbox. Sendbox je potřeba stejně jako Hyper-V přidat pomocí funkcí operačního systému.

Pro využívání této funkcionality je potřeba mít instalovanou edici Pro nebo Enterprise a oprávnění lokálního administrátora daného systému Windows. Stran HW je potřeba splňovat požadavky stejné jako využití Hyper-V, tedy 64 bit OS, povolenou virtualizaci na alespoň dvoujádrovém CPU a minimálně 4 GB RAM.
Co je vlastně Sendbox? Ve startu tuto položku nalezneme jako běžnou univerzální aplikaci, ve skutečnosti jde o Virtual Desktop Infrastructure (VDI) stroj obsahující Windows 10 Enterprise. Základní myšlenkou je bezpečný prostor pro testování neznámých aplikací a nastavení. Velkou výhodou a nevýhodou zároveň je, že jde VDI, tedy se zavřením dojde k revertu do výchozího stavu, respektive v přídě běžné VDI dojde k aplikaci bodu obnovení s názvem RDV_Rollback.

Velkou výhodou je, že cokoliv se pokazí, nedojde k poškození našeho systému a paměť i procesorové prostředky jsou izolovány pomocí hypervizoru. Bohužel jsou zde instalovány integrační služby Hypoer-V, takže je možný přenos dat mezi fyzickým strojem a Sendboxem prostřednictvím schránky (nikoliv pomocí drag and drop). Z bezpečnostního pohledu to může být problematické hlavně v případě, kdy je aktivní historie schránky. Síťová komunikace je odstíněna shodně jako v Hyper-V a nejsou mapovány žádné jednotky nebo externí zařízení. V Sendboxu neběží žádné zabezpečení, proto doporučuji testovací programy prověřit pomocí webu virustotal.com, nebo instalovat zkušební verzi antiviru před rozhodnutím přenést instalátory nebo konfigurační soubory do fyzického OS po dokončení testů. Hlavně nezapomeňte, že testy je možno provádět jen do uzavření Sendboxu, zavřením přijdeme o všechno, co je Sendboxu obsaženo (soubory i konfiguraci). Jedinou dostupnou moderní aplikací je Microsoft Edge a nastavení, v instalaci se nachází i Office Hub, OneDrive a další, ale tyto aplikace nelze spustit.
Velkou výhodou oproti předešlým verzím Windows i buildům Desítek je, že nepotřebujeme pro testování další licenci Windows, testovací virtuál máme v ceně základních Windows 10, na druhou stranu je to vykoupeno potřebou vyšší edice. Velkou nevýhodou je, že v Sendboxu nelze testovat aplikace z MS Store. S ohledem na nemožnost restartovat systém je problematické zařazení Sendboxu do domény, proto testování programů, které nějak závisí na Group Policy je prakticky nemožné, jedinou možností je exportovat politiky, které by se měly na daný PC vztahovat a importovat je jako politiky lokální, ale to jsem již zaběhl opravdu daleko.
Komu je Sendbox určen? Především pokročilým uživatelům, kteří si chtějí otestovat neznámou aplikaci nebo nějaké nastavení, které jim má řešit určité potřeby, ale návod pochází z komunitního fóra, kterému příliš nedůvěřují. Dále je pak tato komponenta učena adminům, kteří potřebují otestovat aplikaci z neoriginálního zdroje, případně nějaký skript, u kterého si nejsou jeho fungováním zcela jisti. V neposlední řadě je pak určen i běžným uživatelům, kterým záleží na jejich bezpečí a chtějí přitom stahovat obsah (hlavně sprogramy) z různých míst internetu, nicméně tito uživatelé si musí uvědomit, že po instalaci a spuštění v Sendboxu je nutné nechat vše zkontrolovat kvalitním antivirem (např.: Kaspersky či Bitdefender), jinak vše ztrácí význam. Nicméně testerům, adminům a vývojářům i tato možnost nenahradí testovací virtuál, který může plnohodnotně komunikovat s AD a hlavně je na něm možné provádět dlouhodobé testy. I tak jako správce považuji Sendbox za velký přínos, nicméně je potřeba nemít slepou víru v bezpečnost Sendboxu, protože přenos dat je možný a je možná komunikace po síti. Pro opravdu bezpečné spuštění nějakého neznámého kódu doporučuji, aby byl počítač fyzicky převeden do Offline režimu (odpojen kabel, nebo HW vypínačem vypnuta Wi-Fi karta), nebo bylo užito plně offline virtuálu bez integračních komponent v Hyper-V. Rozhodně byť je zvyk užití Sendboxu pro stahování a test aplikací velmi dobrým návykem, který si může administrátor vytvořit, neměl by polevit v ostražitosti a nedůvěře vůči kódu, který spouští.
 
Adobe reader 9.4 porteble.jpg
Převod skenů do editovatelného textu.pdf  208.3kB
Sken, tištěnou předlohu či vyfotografovaný text převedu do formátů doc, docx, rtf, html, či txt. Text dokážu převést i ze zabezpečených souborů pdf. bližší info na kontaktech v inzerátu.

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (3593 | 24%)
Ne (3838 | 26%)
líbí se mi obsah (1927 | 13%)
líbí se mi grafika (1967 | 13%)

Našli jste zde co jste hledali??

Ano, vše (1681 | 20%)
Ano, z větší části (1692 | 20%)
Ano, z měnší části (1706 | 20%)
Ne, to co jsem hledal(a) (1693 | 20%)

Která rubrika se Vám líbila nejvíce?

Dějepis (2910 | 6%)
Letecká technika (2863 | 6%)
logitronik (2835 | 6%)
Ledkovky (2867 | 6%)
Anna Franková (2808 | 5%)
schematické značky (2867 | 6%)
číselné systémy (2817 | 5%)
jednotky soustavy SI (2898 | 6%)
vývoj počítačů (2746 | 5%)
integrované obvody (2833 | 5%)
schemata (2915 | 6%)
Psychologie (1614 | 3%)
Pedagogika ( | 0%)
Knihovnička ( | 0%)
PC Software ( | 0%)
Děkuji za návštěvu a doufám, že nalezené informace byli dostatečné Váší potřebě.
V případě potíží mě kontaktujte na e-mail: petrasek.jan@windowslive.com .
administrátor Petrásek Jan
přístup: http://www.webgarden.cz/index.php?action=logoutuser
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one