Zde se dozvíte mnohé nejen z elektrotechniky, ale i z dějin a současnosti letecké techniky i dějin světa, též rady a triky, jak pořídit dobré fotografie.
Pozor, vyhledávač pracuje především na soubory uložené mezi lety 2008 a 2012, nové soubory nahrané od 1.1. do 1.7. 2013 z 99,5% nesnímá!!!, novější soubory nejsou problém.

Určení správné exposice - Úvodem opět teorie

Správná exposice... alfa a omega dobré fotografie. Známe to všichni...na obrázku máme místo rodinné fotografie "černochy v tunelu". A někdy je obrázek zase světlý, šedivý...a přitom kolega, který používá obyčejný přístroj, má obrázek "jak malovaný" ! Jak je to možné ?

Na to, abychom měli obrázek správně exponovaný, má vliv celá řada okolností. A my si je, v kontextu důležitých souvislostí postupně probereme.

Pokud fotografujeme konkrétní scénu (může to být zátiší, krajina, prostě jakýkoliv záběr, který si vymyslíme) bude pro nás z technického hlediska nejvýznamnější

kontrast scény.

Kontrastem rozumíme poměr mezi nejtmavším a nejjasnějším místem námi zvoleného záběru. A jas jednotlivých předmětů, jak se nám jeví v dopadajícím světle, závisí na jejich odrazivosti - tedy na tom, kolik procent dopadajícího světla jsou schopny odrazit zpět ( a nebo taky, kolik ho pohltí...). Jenom pro představu, mohli bychom vědět, že :

černý samet pohltí až 99% dopadajícího světla a zpět odrazí asi 1%

černé sukno pohltí asi 98 % dopadajícho světla a zpět odrazí 2 %

bílé plátno pohltí asi 20% dopadajícího světla a zpět odrazí asi 80 %

Kdybychom tedy fotografovali nějaký výtvor z černého sukna na pozadí bílého plátna, scéna by měla kontrast přibližně 80 : 2, neboli 40 : 1 - a bez ohledu na to, jak intenzivním světelným zdrojem by byla nasvícena :-).

Dále si můžeme říci, že běžné scény mají orientačně takový kontrast :

zátiší v atelieru 4 : 1 až 2 : 1

scény v atelieru s vysokým kontrastem až 16 : 1

plošně osvětlená scéna na pláži u moře asi 15 : 1

sluncem osvětlená krajina bez hlubokých stínů asi 25 : 1

krajina s temným lesem v záběru až 200 : 1

sluncem ozářený vnitřek kostela asi 600 : 1

průhled z podloubí do sluncem osvětlené krajiny asi 1000 : 1 i více.

A pro porovnání...při standardním zpracování zvládne běžný filmový materiál (řekněme např. Fomapan 100 nebo běžný barevný film) rozsah kontrastů asi tak 200 - 300 : 1, digitální snímač rozdělí celou úroveň jasů na maximálně 256 stupňů, tedy 256 : 1 a lesklý papír - lhostejno, zda fotografický, nebo z tiskárny - zvládne kontrast okolo 10 - 15 : 1.

Z uvedených příkladů je vidět, že bez ohledu na celou řadu vlivů, působících na systém tvorby obrázku ( Schwarzschildův jev, úhel a tvar charakteristické křivky filmového materiálu, mechanismus vyvolávání, teplotní šum elektronických snímačů, vlivy optiky přístrojů atd.) při procesu přenosu scény do podoby obrázku dochází k určité degradaci kontrastu - a to v každém stupni realizace obrázku - tzn. při jeho snímání, zpracování a vlastní reprodukci, pokud kontrast scény přesahuje schopnosti reprodukčního řetězce,

To je skutečnost, kterou nemůžeme (při daném složení systému tvorby obrazu) změnit. Můžeme ji však uzpůsobit více či méně složitými postupy našemu tvůrčímu záměru. Jednoduše (to se snadno píše, ale obtížně realizuje) si vybereme, zda oželíme kresbu na snímku v nejhlubších stínech a nebo v největších jasech. Tuto metodu, nazývanou "zonální", dovedl do bezmála 100% dokonalosti americký fotograf Ansel Adams. Kromě několika publikací, které se tímto postupem podrobně zabývají, existuje i její méně povedený popis např. v časopisu Photo Life. Ale o této metodě spíše jindy, v samostatném článku...

Uvedenou volbu realizujeme jediným možným způsobem - změnou exposice. A už jsme u toho :-)

27.04.2009 21:45:39
jan.kostra
Převod skenů do editovatelného textu.pdf  208.3kB
Sken, tištěnou předlohu či vyfotografovaný text převedu do formátů doc, docx, rtf, html, či txt. Text dokážu převést i ze zabezpečených souborů pdf. bližší info na kontaktech v inzerátu.

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (3593 | 24%)
Ne (3838 | 26%)
líbí se mi obsah (1927 | 13%)
líbí se mi grafika (1967 | 13%)

Našli jste zde co jste hledali??

Ano, vše (1681 | 20%)
Ano, z větší části (1692 | 20%)
Ano, z měnší části (1706 | 20%)
Ne, to co jsem hledal(a) (1693 | 20%)
Děkuji za návštěvu a doufám, že nalezené informace byli dostatečné Váší potřebě.
V případě potíží mě kontaktujte na e-mail: petrasek.jan@windowslive.com .
administrátor Petrásek Jan
přístup: http://www.webgarden.cz/index.php?action=logoutuser
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one